top of page

Jesteśmy grupą kobiet, które lubią grać w piłkę nożną. Między sobą różnimy się pod wieloma względami: pochodzeniem, narodowością, wiekiem, wykształceniem, poglądami, religią, sprawnością, statusem społecznym i zawodowym, ulubionym klubem oraz - last but not least - orientacją seksualną, a naszym wspólnym mianownikiem jest pasja do futbolu.

Co robimy?

Początki naszej drużyny sięgają roku 1999r: wtedy zaczęłyśmy się spotykać w weekendy i rozgrywać otwarte, nieformalne mecze.
Nazwa Chrząszczyki powstała w 2001, kiedy postanowiłyśmy uczestniczyć w Mistrzostwach Świata IGLFA w Londynie. Potrzebowałyśmy wtedy nazwać naszą drużynę, która wcześniej nie była ochrzczona, i spodobała nam się trudna wymowa tego słowa ze względu na kłopoty, które cudzoziemcy mają zazwyczaj przy polskich wyrazach. Rzeczywiście, spikerom turnieju nie było łatwo :)

Od tego czasu wiele się wydarzyło, z roku na rok nasza działalność się rozwija ilościowo i jakościowo.
Od 2007 organizujemy turnieje piłki halowej dla drużyn kobiecych, w których oczywiście same bierzemy udział. Cały czas prowadzimy otwarte spotkania i treningi, a od czasu do czasu organizujemy imprezy i inne wydarzenia poświęcone naszej ulubionej tematyce.

Dlaczego?

Piłka nożna w Polsce jest powszechnie uważana za męską, heteronormatywną dyscyplinę, a my spotykamy się z uprzedzeniami i dyskryminacją, kiedy popełniamy nasz "piłkarski coming out". Problem nie leży tylko w poglądach naszych rozmówców. W Polsce nieformalny kobiecy i queerowy futbol dopiero raczkuje: w większości szkół podstawowych, średnich i wyższych nie ma drużyn dziewczęcych/kobiecych, rozgrywek otwartych dla nie-klubowych składów jest wciąż bardzo mało tak samo jak queerowych/ LGBTQ drużyn i grup sportowych.
Organizując turnieje i sparingi dla drużyn nieformalnych chcemy stworzyć przestrzeń dla kobiet* w polskiej piłce nożnej.
Nasza przestrzeń idealna jest wolna od dyskryminacji i uprzedzeń, nie tylko ze względu na płeć, ale także na inne "inności", które nas różnią od siebie i od innych.

Turnieje

Wszystkie nasze inicjatywy są niekomercyjne.
Zawsze ustalamy najniższą możliwą opłatę za uczestnictwo, żeby nam się budżet zamknął, a jednocześnie, żeby wpisowe nie stanowiło bariery, szczególnie dla drużyn przyjezdnych.
Zależy nam na integracji różnych środowisk, więc staramy się, aby na turnieje przyjeżdżały najróżniejsze grupy, nie tylko z Warszawy, ale także z innych województw i miast oraz z zagranicy.

Etnoliga

Od jesieni 2010 uczestniczymy co roku w rozgrywkach Etnoligii - organizowanej przez Fundację dla Wolności. 

Cenimy pomysł organizatorów, którzy postanowili wykorzystać futbol, żeby stworzyć okazję do spotkania i konfrontacji dla Warszawiaków z przeróżnych środowisk, którzy na co dzień niewiele o sobie wiedzą.
Pierwszą edycję zagrałyśmy w składzie kobiecym, od drugiej edycji gramy koedukacyjnie. Mamy na swoim koncie jedno zwycięstwo i dwa trzecie miejsca.
Nasz pierwszy występ w Etnolidze zainspirował nas tyle, że postanowiłyśmy brać udział w kolejnych edycjach rozgrywek.

Kobieca Akademia Piłkarska

Od 2013 roku organizujemy treningi piłki nożnej dla kobiet. Treningi odbywają się raz w tygodniu, są bezpłatne, a zaproszenie na nie kierujemy do wszystkich kobiet*, które mają ochotę nauczyć się grać w piłkę lub podnieść posiadane już umiejętności. Więcej informacji o Akademii można znaleźć tu oraz na Facebooku.

Dołąćz do nas!

Jesteśmy grupą otwartą: każda kobieta* może dołączyć i grać z nami, pomóc organizować turnieje lub wnieść własne pomysły i inicjatywy.

W 2013 roku w celu sformalizowania naszych działań i rozszerzenia możliwości promowania kobiecej i queerowej piłki powołałyśmy do życia Klub Sportowy Chrząszczyki. 

Jeżeli jesteś zainteresowana działaniem na rzecz rozwoju kobiecego i queerowego sportu zapraszamy do naszych szeregów: napisz maila, bądź wiadomość na Msg!


*cis/trans

bottom of page