top of page
Szukaj

Kurs trenerski UEFA Grassroots C

Zdjęcie autora: chrzaszczykichrzaszczyki

Już niedługo cztery kobiety rozpoczną swoją przygodę trenerską w ramach projektu Piłka nożna kobiet* narzędziem zmian





Na całym świecie kobiety rzadziej niż mężczyźni zajmują pozycje techniczne i decyzyjne w piłce nożnej. Zaledwie co dziesiąta drużyna kobieca w Polsce ma trenerkę, a w męskich klubach odsetek ten jest jeszcze niższy. Jako przyczynę tego stanu rzeczy badania[1][2] wskazują na bariery zewnętrzne: uprzedzenia na tle płciowym, homofobię (lesbofobię), brak kobiecych wzorców osobowych (ang. role models) czy źle pojmowaną męską solidarność (działacze chętniej zatrudniają trenerów) oraz wewnętrzne: trudność w pogodzeniu życia zawodowego i prywatnego, brak wiary w swoje kompetencje, zahamowania przy autopromocji.


W ramach filaru szkoleniowego projektu Piłka nożna kobiet* narzędziem zmian chcemy pomóc kobietom w dostępie do zawodów technicznych i decyzyjnych związanych z futbolem. Na początek oferujemy czterem kobietom możliwość uzyskania licencji trenerskiej UEFA Grassroots C, która uprawnia do kierowania drużynami w A klasie mężczyzn, II lidze kobiet, II lidze Polskiej Ligi Futsalu mężczyzn, Ekstralidze PLF kobiet i wielu kategoriach młodzieżowych.


W ostatnich tygodniach szukaliśmy kandydatek na kurs wśród uczestniczek i członkiń Etnoligi, Kobiecej* Akademii Piłkarskiej i Klubu Sportowego Chrząszczyki. Poniżej przedstawiamy osoby, które 12 marca rozpoczną swoją przygodę trenerską, a w czerwcu uzyskają licencję UEFA Grassroots C.


1. Magda Koprowska ma 23 lata i pochodzi z Warmii. Do Warszawy przyjechała, żeby zostać inżynierką. Należy do K*AP Family – grupy, która uformowała się w 2018 r., a od 2019 r. organizuje treningi K*AP. Pasjonuje się sportem – oprócz piłki nożnej, dużo biega i często odwiedza warszawskie pływalnie.


2. Mariola Kornacka ma 52 lata i pochodzi z Lubartowa. W 2013 r. współzakładała KS Chrząszczyki, w ramach którego współorganizowała rozgrywki i turnieje oraz pierwsze edycje K*AP. Uczestniczyła w wielu edycjach Etnoligi w barwach Chrząszczyków i innych drużyn. Obecnie gra na pozycji bramkarki w warszawskim AKS ZŁY oraz w reprezentacji Polski w walking football. Dumna babcia 3,5-letniej wnuczki. Poza futbolem uprawia tenis stołowy w klubie Spójnia – Warszawa.


3. Magdalena Marzec z futbolem jest związana od ponad 30 lat. Współzałożycielka i wielokrotna kapitanka KS Chrząszczyki, a także współorganizatorka K*AP-u i innych wydarzeń. Uczestniczka Etnoligi. Inicjatorka i koordynatorka kobiecej sekcji oraz reprezentacji kobiet w piłce nożnej w Polskiej Policji. Pierwsze uprawnienia instruktorskie zdobyła w 2006 r. w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.


4. Dorota Zielińska ma 25 lat i pochodzi z Opoczna. Świeżo upieczona inżynierka Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Była redaktorka naczelna, redaktorka ds. informacji oraz realizatorka studenckiego Radia Aktywnego. Lubi grać wszystkie gry zespołowe, ale przede wszystkim w koszykówkę i piłkę nożną. Regularną przygodę z futbolem rozpoczęła w ubiegłym roku w ramach K*AP i od tamtej pory towarzyszy jej niesłabnący zapał.


Nowo uformowane trenerki będzie można zobaczyć w akcji na treningach K*AP, które zorganizujemy w ramach filaru treningowego projektu.


Przyszłym trenerkom składamy gratulacje i życzymy powodzenia!


Projekt Piłka nożna kobiet* narzędziem zmian realizowany jest dzięki dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page