KLUB SPORTOWY CHRZĄSZCZYKI
POKAZ FILMU I DYSKUSJA O PRZEMOCY W SPORCIE WOBEC OSÓB LGBTQ+
18 stycznia 2016 roku KS Chrząszczyki oraz RKS Gwiazda zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego "Thokozani Football Club" a po filmie na dyskusję o przemocy w sporcie wobec osób LGBTQ+, którą poprowadzi Suzi Andreis z KS Chrząszczyki.
Zaczynamy o 19.30 w Eufemii przy Krakowskim Przedmieściu 5 (wejście od strony hotelu Victoria)
"Thokozani Football Club" w reżyserii Thembeli Dick to dokument o drużynie piłkarskiej Thokozani, która składa się z 21 czarnych lesbijek, mieszkających w dzielnicy Umlazi w Durban, RPA.
Klub się tak nazywa po Thokozani Qwabe, młodej piłkarkce lesbijce, która w 2007 padła ofiarą zbrodni nienawiści.
Reżyserka Thembela Dick, też piłkarka i lesbijka, zapoznaje nas po kolei z członkiniami drużyny: pozwala im się dzielić radością, którą odczuwają na boisku ale także wolą walki z otaczającą je homofobią.
"Film realizowany przez kobiecą drużynę piłkarską Les Degommeuses pokazuje, jak sport może być narzędziem na rzecz emancypacji i widzialności lesbijek. Jeżeli osoby LGBTQI mogą w RPA cieszyć się pewną tolerancją to niestety nie dotyczy to czarnych lesbijek, które wciąż spotykają prześladowania i przemoc."
Film z polskimi napisami!
Po filmie zapraszamy do wspólnej dyskusji:
przemoc wobec osób LGBTQ+ w sporcie. Czy ktoś z Was pamięta dyskusję, lub publiczną debatę na ten temat? Bo my nie bardzo…
Homofobiczne, seksistowskie komentarze i uwagi w klubach sportowych są na porządku dziennym. W wielu klubach panuje machystowska, męska aura „prawdziwych mężczyzn”, twardzieli i nieugiętych wojowników. Z drugiej strony kobiety-sportsmenki muszą pogodzić swoje starania o najlepsze wyniki ciągle udowadniając swoją kobiecość, bo jeżeli są dobre w sporcie i mają jako priorytety wysiłek fizyczny i współzawodnictwo tym samym jest ona automatyczne kwestionowana albo negowana.
Czy w klubach sportowych jest miejsce dla osób, które nie wpisują się w binarny podział płci, w heteronormę i macho kulturę? Jeśli nie, dlaczego? I jak możemy to zmienić?
Jeśli tak, to czy mówimy wyłącznie o „pewnej przestrzeni”, marginesie „przyzwolenia”, czy o swobodnym funkcjonowaniu bez strachu wyjścia poza ten margines?
Jak dyskryminacja w sporcie ze względu na gender jest powiązana z pochodzeniem społeczno-etnicznym?
Na te i inne pytania oraz wątpliwości postaramy się wspólnie z Wami odpowiedzieć na spotkaniu w Eufemii 18.01 o 19.30!
Do zobaczenia!