top of page

II TURNIEJ FUTBOL PRZECIW HOMOFOBII 2015

II turniej Futbol Przeciw Homofobii odbył się w Warszawie w dniach 26-28/02/2015. 

Nazwa turnieju związana jest z międzynarodową inicjatywą Football V. Homophobia, z którą współpracujemy od dłuższego czasu a jego celem był utworzenie w polskiej piłce nożnej przestrzeni wolnej od dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, płeć oraz inne przesłanki.

Poza turniejem projekt obejmował wydarzenia towarzyszące: pokaz filmu „Thokozani FC – Team spirit”, imprezę poturniejową oraz mecz sparingowy.

Rozgrywki odbyły się w sobotę 28 lutego w hali sporotwej OSiR Targówek a brało w nich udział 16 drużyn z Warszawy, Poznania, Wrocławia, Oławy, Kobyłki, Łodzi, Berlina, Paryża i Wiednia: łącznie prawie 160 zawodniczek.

Drużyny podzieliłyśmy na cztery grupy rozgrywkowe, które nazwałyśmy po zawodniczkach_kach, które_rzy wyróźniły_li się w przeciwdziałaniu dyskryminacji w piłce nożnej albo stały_li się symbolami tej walki: Eudy Simelane, Lily Parr, Megan Rapinoe i Johnny ‘Jayieh’ Saelua.

W każdej grupie odbyły się mecze formułą ‘każda z każdą’, które wyłoniły drużynę wychodzącą do fazy finałowej.

W połfinałach spotkały się drużyny zwycięskie w każdej grupie. Poza finałami odbyły się finał o trzecie miejsce i wielki finał.

Klasyfikacja końcowa turnieju jest następująca:

1. miejsce    FC WAW 1 (Warszawa)

2. miejsce     CS Tutki (Warszawa – KS Chrząszczyki)

3. miejsce     Chrząszczyki (Warszawa – KS Chrząszczyki)

4. miejsce     Gotowe Na Wszystkie (Łódź – KS Kontra)

5. miejsce    Diamonds United (Warszawa)

6. miejsce    Diamenty (Warszawa)

7. miejsce    Fiero! (Łódź – KS Kontra)

8. miejsce    Dropsy (Wrocław)

9. miejsce    Akademia Pasja (Kobyłka k. Warszawy)

10. miejsce    Discover Football (Berlin)

11. miejsce    Monte Team (Warszawa – KS Chrząszczyki)

12. miejsce    FC WAW 2 (Warszawa)

13. miejsce    MKS Fuego (Oława)

14. miejsce    Toporek (Poznań)

15. miejsce    Ballerinas (Wiedeń)

16. miejsce    Czujne Ważki (Warszawa)

 

Poza nagrodami dla pierwszych trzech drużyn (puchary dla drużyny oraz upominki dla zawodniczek) wręczyłyśmy także trzy nagrody indywidualne.

 W uznaniu serdecznej, otwartej postawy przyznałyśmy nagrodę "fair play" im. Izy "Mikołaj" Mikołajewskiej austriackiej drużynie Ballerinas. 

 

Statuetkę królowej strzelczyń z dorobkiem 9 goli odebrała Bumsi z Chrząszczyków.
Najlepszą bramkarką jednogłośnie wybrano Nemo z CS Tutki.

Ogólnie w turnieju odbyło się 28 meczów podczas których strzelono 175 bramek.

Turniej oglądała liczna publiczność: szacujemy, że na trybunach siedziało poza samymi zawodniczkami ok. 100 osób.

Podczas turnieju byłyśmy niestety świadkami politycznego incydentu: zostałyśmy zaatakowane_ni przez grupę zakapturzonych nacjonalistów. Napastnicy, którzy nosili na ubraniach oznakowania neonazistowskie, przerwali rozgrywki, wyrwali ze ściany wiszące banery o hasłach antydyskryminacyjnych i uciekli. Udało się nam odzyskać prawie od razu część skradzionych banerów, ale incydent zostawił głęboki znak zarówno na organizatorkach jak i uczestniczkach. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy będziemy musiały odwołać imprezę poturniejową ze względu na bezpieczenstwo uczestniczek. Na szczęście fukcjonariusze i funkcjonariuszki z komisariatu na Targówku (dzielnicy, w której odbył się turniej) postanowili_ły ochronić nasze wieczorne wydarzenie, które odbyło się bez dalszych zakłóceń w pobliskim pubie.

 Wydarzenia towarzyszące odbyły się w przyjaznej i otwartej atmosferze, zarówno te przed jak i po turnieju:

- w czwartek 26/2 zorganizowałyśmy mecz sparingowy na powitanie zawodniczek z Ballerinas z Wiednia. Mecz odbył się na jednym z boisk stadionu Legii a brało w nim udział około 20 kobiet. W celach integracyjnych zagrałyśmy mieszanymi składami. Było niezmiernie miło :)

- w piątek 27/2 zorganizowałyśmy pokaz filmu ‘Thokozani FC – Team spirit’ w kawiarni U Bodzia na skłocie Syrena, na ul. Wilczej. Film przedstawia historię lesbijskiej drużyny piłkarskiej w RPA i zmagania jej członkiń z dyskryminacją i przemocą. Po filmie odbyła się dyskusja na temat akceptacji lesbijek w piłce nożnej i w społeczeństwie w Polsce, Francji, Niemiec i Austrii; w wydarzeniu brały udział m.in. członkinie KS Chrząszczki, KS Kontra (Łódź), Ballerinas (Wiedeń), Discover Football (Berlin), Les Degommeuses (Paryż) oraz kolektywu Syrena;

- w sobotę 28/1 zorganizowałyśmy imprezę poturniejową w pubie U Piłkarzy, w pobliżu hali sportowej OSiR Targówek. W imprezie brało udział ok. 150 kobiet, przeważnie uczestniczek turnieju. Podczas imprezy odbyło się oficjalne wręczenie nagród.

Zorganizowałyśmy II turniej Futbol Przeciw Homofobii w partnerstwie i współpracy z kilkoma organizacjami i instytucjami:

Football V. Homophobia, która wsparła nas finansowo w ramach ‘Miesiąca Akcji 2015’;

Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, która sfinansowała nocleg zawodniczek z Discover Football;

Stowarzyszenie Nigdy Więcej, nasz główny partner;

FARE Network i Fundacja dla Wolności/ Etnoliga, które przekazały nam nagrody rzeczowe.

Oprawa medialna

Turniej rozreklamowałyśmy w portalach związanych z kobiecą piłką nożną, społeczną aktywnością

kobiet oraz w social networks. Wydarzenie na facebooku miał zasięg ok. 15.000 użytkowników_ek.

Miesiąc przed turniejem gościłyśmy w specjalnej audycji w radiu TOK FM, podczas której mówiłyśmy przede wszystkim o nadchodzącym wydarzeniu.

W reklamie pomógł nam mimowolnie incydent z udziałem neonazistów: po informacji o napadzie odnotowałyśmy reakcję ze strony organizacji związanych z walką o prawa kobiet i mniejszości seksualnych, polskich i zagranicznych, co przyczyniło się do zwiększonego zainteresowania mediów: relacje o turnieju i o napadzie ukazały się licznie w mediach, m.in. Natemat.pl, Gazeta.pl i Wyborcza.pl, nie wspominając media środowiskowe (feministyczne i LGBT).

bottom of page